


"Ott van a kelt tésztának öltözött Marilyn Monroe!"
Ha döntenem kellene arról, hogy milyen zenére ropják a táncot a népek a temetésemen, akkor jó eséllyel a Tormentre esne a választásom. Az elmeháborodás 1985 végén kezdődik, amikor is Simon Brand és Kevin Haynes úgy belevág egy együttes létrehozásába, mint a kezdő baltás gyilkos a saját kezébe.
Simon Brand.
Brand 1965. január 2-án jött világra egy angol városban, Bristolban. Szülei ír bevándorlók, a család eredeti neve Brando volt, de az angolosabban hangzó Brandre változtatták. Simon már fiatal korában érdeklődött az akkoriban újjáéledő rockabilly műfaj iránt és a punk rockot is kedvelte, így hamarosan rá is gerjedett a psychobillyre, ezért meg is alapították a Sharks és a Shakin' Quiffs korábbi nagybőgősével, Steve Whitehouse-zal Frenzy névre hallgató együttesüket 1983-ban. Egy kislemez (Robot Riot) erejéig zenéltek együtt, 1984-ben a Hall Of Mirrors album felvétele alatt különböző viták miatt Simon barátunk távozott az együttesből.
Kevin Haynes.
Kevin Haynes a Joint Jumpers nevű bristoli banda énekese volt ebben az időben, egy koncerten ismerkedett meg Branddel. 1985-ben végleg eldöntötték egy új formáció létrehozását, bőgősnek Sean Holdert szánták, aki ugyancsak a Joint Jumpers-ben játszott. Már csak egy találó név hiányzott, amelyet végül a Frenzy kislemezének, a Robot Riot 12 inches verziójának "B" oldalán fellelhető utolsó szám címe (Torment) szolgáltatott.
Sean Holderrel.
Novemberben el kezdtek próbálni a bőgős garázsában és saját számok írásába fogtak, többek között a Rockjet, Uncle Sam és a Death Trail is ekkor született meg. "Menedzsert" is találtak Nutty Dave személyében, aki két koncertet szervezett nekik.
Nutty Dave.
Egyet Brightonba december 23-ára, a másikat szentestére Bristolba. A bulikon főleg kezdő zenekarok léptek fel mint például a Coffin Nails és a Long Tall Texans. A koncertek után új bőgőst vettek fel, Tony Biggs-et. Ő később a Rimshots nevű formációban folytatta és korábban nagyon rövid ideig játszottak együtt Branddel a Firebirds-ben is. 1986-ban beindult a mészárszék, egy demófelvételt küldtek a Nervous Records-os Roy Williams-nek, valamint újabb bőgőscsere történt, Simon Brand régi barátja, Simon Crowfoot töltötte be ezentúl a posztot.
Simon Crowfoot.
Tavasszal a Nervous Records gondozásában megjelent Zorch Factor One válogatáson két számmal is szerepeltek, My Dream és a The Source. Az első olyan lányokról szól, akik csak az álmokban jelennek meg, a második a psychobilly és a rockabilly közötti különbségeket elemzi. Ezeket még Tony Biggs-szel vették fel. Három daluk (Uncle Sam, Pass It On, The Last Time) a Stomping At The Klub Foot válogatássorozat harmadik részén jelent meg. Mivel elemükben voltak, megjelent a négyszámos Mystery Man kislemez, valamint az első albumuk, a Psyclops Carnival.
Ezután gyorsan népszerűvé váltak, szerepeltek a Stomping At The Klub Foot VHS-kiadásán és a Psycho Attack Over Europe válogatás második részén is. 1987 elején európai turnéra indultak, amely Psyclops Tour néven futott. A körút részét képező első dendermonde-i Psychobilly Weekenden már több mint ezer meghatározhatatlan teremtmény előtt léptek fel. Eközben a stúdiót sem hanyagolták, újabb két számot vettek fel a Zorch Factor Two válogatás számára. A True Expressions című szerzeményt Simon Crowfoot írta, a Hornet's Nest pedig a psychobilly életérzésről szól. Év végén a Nervous Records égisze alatt kiadták a második albumukat, a Three´s A Crowd-ot, amely egy 12 inches hanglemezen jelent meg és tartalmazott egy összecsukható albumot rengeteg képpel a Psyclops Carnival turnéról.
A dalok egy sorozatgyilkos elvetemültségét ötvözték a jólelkű molnár kedvességével, különféle témákat boncolgattak, a személyes kapcsolatoktól kezdve a mentális egyensúly elvesztésén át a szerelmet csúfoló szövegekig terjedtek. Egy feldolgozás is helyet kapott, a Ricochets-től a I'm A Loser. 1988-ban egy kicsit lassítottak, felvették újra a My Dream című dalt a Psycho Attack Over Europe válogatás harmadik részéhez és egy belga psychobilly fesztiválon is felléptek. 1989-ben kiadták harmadik albumukat, a Round The World-öt, amellyel - kortársaikkal ellentétben - a gyökerekhez nyúltak vissza, valamint ez volt az ötvenedik album, amelyet a Nervous Records adott ki.
Ez nemcsak az új külsőben (méretre szabott öltönyök, jól fésült hajak), hanem a dalok "ellustulásában" is észrevehető volt. Akadt swing (Good To Be True), neo-rockabilly (Sail Away) és klasszikus psychobilly elemeket tartalmazó szám (Laser Head) is, az album érdekessége az a'capella verziójú Eddie Cochran-sláger, a Twenty Flight Rock volt. 1990-ben kiadták a negyedik és egyben utolsó albumukat a Hypnosis-t, amely nagyban hasonlított az előző albumra abban a tekintetben, hogy különféle műfajokat kevert a psychobillyvel.
Két feldolgozást is tartalmazott az album, az egyik egy Bo Diddley-feldolgozás volt, a Who Do You Love?, a másik - meglepő módon - egy Tina Turner szám az I Can´t Stand The Rain feldolgozása lett. Az album megjelent 12 inches hanglemezen és az akkoriban még újdonságnak számító CD-n is. Ezutóbbi további két számot is tartalmazott a hanglemezhez képest, a Sad Man és Strangulate című dalokat. Felvették egy régi swing szám feldolgozását (Route 66) a Zorch Factor harmadik részéhez, amelyhez Simon Brand is készített egy szóló felvételt, a Broken Home-ot. Ez idő tájt már nagyon népszerűnek számítottak a színtéren, a bőgősük egy koncert alkalmával megismerkedett egy holland lánnyal, aki annyira lekötötte kezeit és egyéb testrészeit, hogy meg is váltak tőle és Vince Mildrennel folytatták a zenélést 1992-ben.
Vince Mildrennel 1992-ben.
1993-ban Simon Vermontba ment dolgozni és nem utolsó sorban rendbe hozni csődbe ment házasságát. Ez átmenetileg a zenekar végét jelentette, de 1994-ben visszatért Bristolba és Kevin Haynes-szel együtt tervezték a banda újraalakítását, valamint a jövőbeli fellépéseket, de szülei növekvő mentális problémái miatt kezelésre küldték, amely csak rontott a helyzetén és nem sokkal ezután felakasztotta magát a kórház kertjében. Halálával végleg megszűnt az együttes. 2000-ben újra kiadták a Psyclops Carnivalt, amely tartalmazta a Mystery Man kislemezt és még négy bónusz számot is, valamint egy Best Of Torment válogatást, amely szinte (These Chains kivételével) tartalmazta az egész Three's A Crowd albumot.
Simon Crowfoot,Kevin Haynes,Simon Brand.
Torment - Rockjet
Torment - Head Driven Sinner
A wrecking, a nótázás és az italozás elengedhetetlen egy ifjú temetőlakó szellemi-testi fejlődéséhez, ezért ismertetnék is egy nagyszerű mókázást, amely hamarosan anyagi valójában is manifesztálódik.
Szeptember 17-én a Dürer kertben kerül megrendezésre a Graveyard Boogie Night elnevezésű bál, ahol zenészek négy csoportja szórakoztatja majd az álmatlanságban szenvedőket.
Előbújik a hűvös kriptákból a Los Tiki Torpedoes, amely az előző felvonásban is említésre került és egy kócos nőszeméllyel felfegyverkezve támad a közönségre.
Először látjuk a Hellfreaks muzsikusainak kilógó beleit, akik elmeháborodott meséket hoznak nekünk Zsémbes Zsuzsi erőművésznő találásában.
Lészen egy kakukktojás is a Hepcats személyében, akik a halandóknak szánt rockabilly műfajban utaznak.
Az éjszaka külhoni vendége, a Tony Montanas, akik túlvilági gonosztevők képében bemutatják a "mafiabilly" minden csínját-bínját. Bármely' halandó bebocsátást nyerhet, ha 1500 forint kenőpénzt ad a cinterem őrült őrének kilenc óra után harminc perccel.
"A Nagyalföldön a temetést parodizáló játék igen kedvelt volt, és lakodalom aligha fejeződött be a halottas játék bemutatása nélkül. A szereplők férfiak voltak. A női szerepeket is férfiak alakították. A halottas játék szereplői a halottat alakító játékos, a pap, a kántor, a halott felesége és gyermekei. A „halottat” lócára, létrára, asztalra stb. fektetve vitték be a lakodalomba, amelynek résztvevői nagy érdeklődéssel fogadták és nézték végig a jelenetet. A halottas játék egyik legfontosabb részét a pap beszéde alkotta, amely a valóságos gyászbeszédek felépítésének, fordulatainak a mintájára készült, vaskos, obszcén kifejezésekkel megtűzdelve. Az obszcenitás a játék cselekményében is megmutatkozik. A pap beszéde közben a halott családtagjait alakítók jajgatnak, a feleség a halott penisét fogdossa. A phallost rendszerint kukoricacsővel, csutkával, botdarabbal, sárgarépával imitálják. A játék több variánsában a halott feltámasztására, életre keltésére történik kísérlet. Megjelenik a csodadoktor, aki napraforgószárból készített injekciós tűjével – amelyből lisztet fúj ki – éleszti a halottat. – A farsangi időszakban bemutatott halottas játékok rendkívül változatosak. Farsangkor a halottat nemcsak élő személlyel, hanem igen gyakran szalmabábbal, döglött állattal, a koporsót helyettesítő lefelé fordított tekenővel alakítják."
"Itt nyugszom én idelenn
Braic Ileana a nevem
Volt öt legénygyermekem
Isten tartsa valahányat
Neked Griga megbocsátok
Bár a késed belémvágtad
Mikor leszúrtál részegen,
De eltemettél tisztesen
Itt a nagy templom tövén
Te is megtérsz majd mellém"
"Ugh! Yow, RED RYDER
This is the COTTON MOUTH
In the PSYCHO-BILLY CADILLAC Come on
Huh, This is the COTTON MOUTH
And negatory on the cost of this mow-chine there RED RYDER
You might say I went right up to the factory
And picked it up, it's cheaper that way
Ugh!, what model is it?"